Atlar Yanarak Öldü; Faytonlar Yasaklanacak Mı?

“1 Ocak’ta, İstanbul Büyükada’da çıkan ahır yangınlarında, faytonlarda çalıştırılan 9 at hayatını kaybetti; 4’ü ağır yaralı olmak üzere 11 at da yangından sağ kurtarıldı. Büyükada’daki yangın felaketi, faytonların yasaklanması tartışmalarını tekrar gündeme taşıdı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bir kez daha Adalar’daki atlı faytonların kaldırılacağının sinyallerini verdi.”

Yazı:Burak Özgüner | Sivil Sayfalar | 04 Ocak 2019

Büyükada’da yaşanan ahır yangınının ardından, faytonların yasaklanması konusu bir kez daha gündeme geldi. Hayvan hakları savunucuları, atlar için zulüm, işkence içerdiğinden faytonların tamamen kaldırılması gerektiğini savunurken, Adalılar ise ikiye ayrılmış durumda: Kimi Adalılar, hayvan hakları savunucuları gibi düşünürken, kimi Adalılar ise faytonlarda çalıştırılan atların koşullarının iyileştirilerek fayton taşımacılığının devam etmesi konusunda ısrarcı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükada’da yaşanan ve 9 atın yaşamını yitirmesine ve 4 atın da yaralanmasına sebep olan yangın felaketinin nedeni ile ilgili dün yazılı bir açıklama yaptı: “Büyükada Yörükali mevkiinde yangın çıktığının ihbarı üzerine Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında yapılan ilk inceleme sonucu; yangının ahırlara gayrinizami olarak çekilen tesisatta oluşan kısa devreye bağlı olarak ortaya çıkan elektrik akımının çevredeki yanıcı maddeleri tutuşturması sebebiyle çıktığı belirlenmiştir. Soruşturma, maddi gerçeğin tüm yönleriyle açığa çıkarılması ve sorumlular hakkında yasal gereğinin yapılması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızın gözetiminde titizlikle sürdürülmektedir

İBB Başkanı Uysal: O sistemi tamamen değiştirme üzerine kafa yoruyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal da dün basına yaptığı açıklamada bir kez daha atlı faytonların kaldırılacağını işaret etti. İBB Başkanı Uysal, “Artık bu çağda Adalar’da böyle bir sistemle, atla, faytonlu sistemle hayat yürümüyor. Yazın iki ay çalışan bir sistemle 12 ay o atların bakım imkân ve ihtimali yok. Dolayısıyla o sistemi tamamen değiştirme üzerine kafa yoruyoruz. Yani ahırı düzeltme olarak değil, Adalar’daki fayton sistemini düzeltme üzerine” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 24 Haziran seçimlerinden bir gün önce, “Atları faytonların boyunduruğundan kurtaracağız” demişti. Erdoğan’ın bu beyanın üzerinden altı ay geçmesine rağmen atlı faytonlar konusunda hiçbir gelişme yaşanmadı.

İmza kampanyasına katılım çağrısı

Büyükada’da yaşanan yangın faciasının ardından, Faytona Binme Atlar Ölüyor İnisiyatifi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözünü hatırlatarak herkesi, atlı faytonların kaldırılması için Change.org üzerinden başlattığı imza kampanyasına katılmaya bir kez daha davet etti.

Atların ölümüne neden olanların, iki ayrı kanuna göre cezalandırılması talep edildi

Hayvan Hakları ve Etiği Derneği ise uygunsuz bir şekilde hayvanların barındıran, güvenli olmayan elektrik tesisatı nedeniyle çıkan yangında, ihmal ile faytonlarda çalıştırılan atların ölümüne ve yaralanmasına neden olan şahısların tespit edilerek cezalandırılması talebinde bulunduğunu açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılan şikâyette, “Çıkan yangında atların ölümüne ve yaralanmasına neden olan kişilerin, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre cezalandırılmalarını talep ederiz” denildi.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment