“Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), avcılık ve av turizmi nedeniyle yaşam hakları ellerinden alınan veya zarar gören hayvanların yaşadığı vahşeti ortaya koyan bir rapor yayınlandı.”

Yazı:Mert İnan | Milliyet | 11 Nisan 2019

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bilgi edinme yoluyla elde edilen verilere dayanan raporda, “2018-2019 av sezonunda öldürülen yüz binlerce hayvanın tam sayısı ise bilinmiyor” denildi.

Raporda Türkiye’de 2018 yılı sonu itibarı ile 275 bin 697 kayıtlı avcı bulunduğu, bu kişilerin 219 bin 492’si aktif olarak avlandığı vurgulandı. 2018 yılında yapılan av kontrol ve denetimleri sırasında, yasa dışı avlandıkları tespit edilen 6 bin 972 avcıya, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefetten, toplam 6 milyon 506 bin liralık idari para cezası uygulanırken, 7 bin 170 yaban hayvana el konulduğu raporda ortaya konuldu.

İthal avcılar

Yerli avcıların haricinde, yurtdışından gelen avcıların da Türkiye’de avlandığına dikkat çekilen raporda, 2018’de yapılan av turizmi kapsamında, 1026 yabancı uyruklu avcının Türkiye’ye gelerek, yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, Anadolu yaban koyunu ve ceylan olmak üzere 2 bin 546 yaban hayvanı öldürüldüğü belirtildi. 2018 yılı av turizmi gelirinin 7 milyon 801 bin lira olduğu, 2018-2019 av döneminde ‘avlanma izin kartı’ satışından elde edilen gelirin ise 19 milyon 289 bin lira olduğu raporda yer aldı.

‘KORKUNÇ’

Hakim Koordinatörü Burak Özgüner, avcıların keyfi için yüzbinlerce yaban hayvanının korkunç şekillerde öldürüldüğünü belirterek; “Avcılıkta birçok yöntem yasak olmasına rağmen, yaban hayvanlarının işkence ile nasıl öldürüldüklerini sürekli raporluyoruz. Avcılığı, cinayet olarak tanımlıyoruz. Savunmasız hayvanların canını alan bir insan hobisi olarak karşımıza çıkan ve bakanlık için de kanlı bir gelir kapısı olan avcılık da av turizmi de derhal yasaklanmalı” diye konuştu. Özgüner, avcıların yaraladığı ya da kazazede, hasta yaban hayvanlarının rehabilitasyonu ve tedavisi için merkezlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment