HAKİM: Hayvanlara İşkence Edenleri Şikayet Edeceğiz

“Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Kurban Bayramı boyunca hayvanların uğradığı hak ihallerinin sorumluları hakkında cezai yaptırım uygulanması için her türlü girişimde bulunacağını açıkladı, vatandaşların hayvanlara işkence edenleri kendilerine bildirmesini istedi.”

Yazı:| Bianet | 25 Eylül 2015

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Kurban Bayramı boyunca hayvanların uğradığı hak ihallerinin sorumluları hakkında cezai yaptırım uygulanması için her türlü girişimde bulunacağını açıkladı. 

Açıklamada basına yansıyan haberler dışında duyarlı vatandaşların da hayvanların uğradığı işkenceleri kendilerine bildirmeleri talep edildi.

HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner şöyle konuştu:

”Hayvanlara yönelik işkence, sadece Kurban Bayramı’nda yaşanmıyor. Basına yansıyan benzeri işkenceler, her gün mezbahalarda, nakil kamyonlarında zaten yaşanıyor. Ancak Kurban Bayramı ile bu işkencenin boyutları daha da artıyor. Her sene, sadece Türkiye’de tahmini olarak 3 milyondan fazla hayvan öldürülüyor. Bu da bir anda üç milyon hayvanın naklinden kesimine kadar tonla hak ihlaline maruz kalması demek. Can almadan da dini vecibeler yerine getirilebilir. Günlerdir sınır kapılarında süründürülen mültecilerin ihtiyaçları için seferber olunabilir mesela. Niyet yakınlaşmak, paylaşmak ise dayanışmaya kan ve işkence bulaştırmadan da birilerini mutlu edebilmek, birilerinin yaşamını idame ettirmesine katkı sunmak mümkün.” 

3 bin 823 kişi hastanelik oldu

Gazetede çıkan haberlere göre her yıl olduğu gibi bu yıl da kesimhane ve belediyelerin belirlediği alanlar dışında birçok yerde hayvanlar sokaklarda kesildi. Hayvanlar hem bu alanlara taşınırken hem de kesilirken çeşitli hak ihallerine uğradı. Bayramın ilk günü olan dün Türkiye çapında 3 bin 283 kişi hayvan kesimlerinde hastanelik oldu. Bu kişiler kesim esnasında kendilerini yaralamanın dışında hayvanları öldürürken işkence etti. (NV)

Show CommentsClose Comments

Leave a comment