HAKİM Koordinatörü ve Vicdani Retçi Burak Özgüner’e Veda

Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner bugün Kilyos’ta yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Yazı |Bianet| 10 Kasım 2019

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü ve vicdani retçi Burak Özgüner, toprağa verildi.

Dün (9 Kasım) yaşamını yitiren ve bugün Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilen Özgüner’in cenazesine hayvan hakları, çevre hakları ve insan hakları dahil olmak üzere birçok kesimden yüzlerce kişi katıldı.

Hayvan hakları yasası için mücadele etti

Özgüner hayvan hakları için yasa çıkartılması konusunda uzun yıllar boyunca mücadele etti. Hayvanlara şiddete karşı yasa çıkartılması için mücadele eden Özgüner, 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK tarafından katledilen katırlar için de mücadele etti.

Özgüner, katırlar için verdiği mücadele sonuçsuz kalınca ve Roboski’de katırlara yönelik silahla yaralama, öldürme fiilleri devam edince 2015’te vicdani reddini açıkladı. Bunun üzerine askerlik şubesi, Özgüner hakkında soruşturma başlatarak dosyayı savcılığa gönderdi. Savcılık, Özgüner hakkında iddianame hazırladı ve Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Özgüner en son üç gün önce Konya’da hakim karşısına çıkarak, “Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz” dedi.

Hakkında soruşturma başlatıldı

Özgüner, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için de eylem yapan isimlerdendi. Bu nedenlerden dolayı geçtiğimiz aylarda Özgüner hakkında ‘terör soruşturması’ başlatıldı.

Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırlayıp Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yapmıştı. Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istemiş ancak polis saldırısı ile karşılaşmıştı. Polis, basın açıklamasının okunmasına izin vermeden gelenleri Taksim Meydanı’na doğru sürüklerken Özgüner ile birlikte 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakılmıştı. (RT)

Show CommentsClose Comments

Leave a comment