Hayvan Hakları Savunucusuna Gezi’den 6 Yıl Sonra ‘Terör Soruşturması’

“Gezi Direnişi sırasında katledilen tüm canlıları insan-hayvan demeden anmak için Yeryüzüne Özgürlük Derneği’yle beraber eylem yapan Burak Özgüner’e altı yıl sonra ‘terör soruşturması’ başlatıldı.”

Yazı:Bia Haber Merkezi| Bianet | 23 Temmuz 2019

Gezi Direnişi sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için eylem yapan Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü vicdani retçi Burak Özgüner hakkında yaklaşık altı yıl sonra terör soruşturması açıldı.

Soruşturmayı tesadüfen öğrendiğini dile getiren Özgüner, avukatları aracılığıyla dosyanın içeriğini öğrenmek istediğini ancak Savcının, “Gizlilik kararı getireceğim” diyerek soruşturma dosyasını göstermediğini ifade etti.

TIKLAYIN – Gezi’de Öldürülen Hayvanları Anacaklar

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan‘a konuşan Özgüner soruşturma açılmadan önce üç faklı savcıya gittiğini ama dosyanın gittiği dördüncü savcının soruşturma başlattığını söyledi.

“Savcının kalemi de şaşırdı”

Özgüner şöyle devam etti:

“Savcıyla görüşmek istedim ama görüşemedim. Savcının kalemi ile görüşüp soruşturmanın içeriği hakkında bilgi almak istedim. Savcının kalemi, soruşturmayı nasıl öğrendiğimi, mesleğimin ne olduğunu sordu.

“Yolum her adliyeye düştüğünde, hakkımda yeni bir soruşturma olup olmadığını öğrenmek için adliyeden ‘genel sorgu’ alıyorum. Bu soruşturmadan de haberim öyle oldu.

“Savcının kalemi şaşırdı ancak bunda şaşıracak bir şey yok. Bu ülkede herkes hakkında, her an ‘terör soruşturması’ başlatılabiliyor. Israrım sonucunda, savcının kaleminden, soruşturmanın ‘Gezi Direnişi’nde Kaybettiğimiz Tüm Canlıları Anıyoruz’ çağrısı ile düzenlediğimiz basın açıklaması ile ilgili olduğunu öğrenebildim.

“Neyle suçlandığımı, anmanın ne şekilde terörle bağlantılandırıldığını bilmiyorum ama şaşırmadım.”

“Polis üç gün sonra derneğe baskın yaptı”

“Gezi ile ilgili soruşturmaların, altı sene sonra kasıtlı olarak alevlendirildiğini düşünüyorum” diyen Özgüner “Polis saldırısından üç gün sonra İçişleri Bakanlığı denetçileri, anmayı düzenleyen Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne ‘acil’ bir denetim yaptılar. Tabii ki mevzuata aykırı bir durum bulunamadı. Devlet, derneği daha önceden de 1 Mayıs 2012’de terörle ilişkilendirmeye çalışmıştı ama bu yöndeki tüm çabalar başarısız olmuştu” dedi.

Şiddetsizliği ve silahsızlanmayı savunan, istisnasız herkes için özgürlüğü benimseyen Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin terörle ilişkilendirmek istenmesi kadar saçma bir şey olamayacağını ifade eden Özgüner, Radikal’in o dönem absürtlüğü yansıtmak için “Kedili Köpekli Terör Örgütü” diye haber yaptığını da anlattı.

Ne olmuştu?

Gezi Parkı Eylemleri sırasında, hem Burak Özgüner’in o dönem çalıştığı kliniğe hem de başka kliniklere birçok yaralı ve saldırıdan etkilenen hayvan getirilmişti. Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırladı ve Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yaptı.

Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istedi ancak gruba polis saldırdı.

Olayda Özgüner ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı. (ha)

Show CommentsClose Comments

Leave a comment