Hayvana şiddet sürüyor… Caydırıcı ceza da, yaptırım da yok!

“Hayvana yönelik şiddet vakaları en iyi ihtimalle şahıslara para cezası kesilmesiyle sonuçlanıyor. Geçtiğimiz yıl 493 kişiye ceza kesildi. Ancak cezaların ne kadarının tahsil edildiği ise meçhul…”

Yazı:| Sözcü | 20 Nisan 2018

Türkiye’de bitmek bilmeyen hayvana şiddet vakalarında caydırıcı bir yaptırım hala uygulanamıyor. Hayvana yönelik işlenen şiddet, taciz ve tecavüz vakalarıyla ilgili sadece Kahabatler Kanunu’nda belirtilmiş olan rakamlara göre verilen para cezaları kesiliyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2017 yılında hayvan hakları ihlali kapsamında 493 kişiye 2 milyon 246 bin lira idari para cezası uygulandığını açıklamıştı. Cezayla ilgili ne kadar tahsilat yapıldığı ise açıklanmadı.

ajanimo’nun haberine göre, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesine verilen cevapta konunun Orman ve Su İşleri Bakanlığı değil, Maliye Bakanlığı’nın uhdesinde olduğu ifade edilmişti. Bunun üzerine Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Bimer üzerinden Maliye Bakanlığı’na aynı soruyu yöneltti. Ancak Maliye Bakanlığı’da konunun Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sorulması gerektiğini söyledi.

‘YAPTIRIM UYGULANMIYOR’

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner, kesilen idarî para cezalarının tahsil edilip edilmediğini Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın bilmediğini anlatarak, “Cezaların hiçbir caydırıcılığının olmamasının yanında, bu cezalar faillerce ödenmediğinde herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Hayvana karşı suç işleyen failler için, cezası ne olursa olsun, bu cezaların kaydedildiği, faillerin kimlik ve adres bilgilerinin sürekli olarak güncel tutulduğu bir takip sistemi, özel veritabanı talep ediyoruz. Böylelikle failler takip edilebilir. Bu yöndeki talebimizi yıllardır yetkililere iletiyoruz ancak dikkate alınmıyor. Böyle bir veritabanı oluşturursa en başta hayvanlara yönelik şiddet, daha sonra da toplumsal şiddet önlenebilir. Bu veritabanı, çok kolay bir şekilde oluşturulabilir. Hayvanlara yönelik suçların etkin bir şekilde önlenmesi gibi bir niyet varsa en kısa zamanda bu veritabanı oluşturulur ve hayvan tecavüzcüleri, işkencecileri sürekli mercek altında tutulabilir” dedi.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment