“Kangallar Silah Olarak Kullanılamaz”

“Kangal köpeklerinin toplumsal olaylarda kullanılma kararına bir tepki de Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner’den geldi.”

Yazı: Nilay Küçük Cantank | Ajanimo | 23 Ağustos 2017

İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘nün toplumsal olaylara müdahalede kangal köpekleri kullanma kararına tepkiler sürüyor. Hayvan hakları savunucuları tarafından da eleştirilen karara bir tepkide Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner’den geldi. Özgüner, “Uygulama, hayvan hakları açısından kesinlikle kabul edilemez. Çünkü o hayvan yaralanabilir, kalp krizi geçirebilir… Zaten hayvanlar birçok alanda sömürülüyor” dedi.

Kangallar Silah Olarak Kullanılamaz “Kangallar Silah Olarak Kullanılamaz”

Özgüner, Cumhuriyet’e yaptığı açıklama da Kangal köpeklerinin toplumsal olaylarda kullanılmasını hiçbir şekilde onaylamadıklarını belirterek, “Köpeklerin müdahalesini, ilk olarak İstanbul LGBT onur yürüyüşünde gördük. Köpeklerin gazetecilere saldırdığını, halkın haber alma hakkını engellemek için bu hayvanların kullanıldığını gördük. Hayvanların bu şekilde kullanımı anayasal bir hak olan toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının da ihlalidir. Bu köpeklerin silah olarak yetiştiriliyor. Barışçıl hakkını kullanan herhangi bir eylemciye saldırması durumunda, travmalara neden olabilecek, bir uygulama bu…” dedi. Hollanda’daki Türk vatandaşlarına Hollanda polisinin köpeklerle müdahalesinin eleştirildiğine dikkat çeken Özgüner, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı, Hollanda’yı eleştirirken, aynı uygulama kendi ülkesinde getiriliyor. Bu da çok ciddi bir ikilem yaratıyor. Bu köpekler silah olarak yetiştiriliyorsa bu uygulamanın hem insan hakları açısından, hem de hayvan hakları açısından kabul edilebilmesi mümkün değil. Son olaylarda insanların üzerine köpeklerin saldırtılması, gazetecilerin görevlerinin engellenmesi, bariz kötü niyeti ortaya koyuyor. Hayvanların toplumsal olaylara müdahale için kullanılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Zaten İstanbul Emniyetinin elinde kimyasal dediğimiz gaz olarak çok sayıda göz yaşartıcı araç var. Bundan dolayı son on yıldır çok hak ihlalleri var. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekiyor.”

“Kangallar Silah Olarak Kullanılamaz”

Emniyette kullanılan hayvanların kimliklendirilmediğini de anımsatan Özgüner, “Örneğin bir toplumsal olayda bir köpek öldüğünde ve biz akıbetini sorduğumuz zaman emniyete, çok sağlıklı cevap alamayacağız. Dediğim gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki hayvanlar kimliklendirilecek ama Emniyet teşkilatındakiler kimliklendirilmeyecek. Sakatlananlar, yaralananlar, ölenler konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamayacağız. Bu hayvanlar, insanların protesto hakkını ya da demokratik haklarını engellemek için dünyaya gelmiyorlar. Hepsinin doğuştan gelen hakları var. Bunun dışında kullanılmaları kabul edilemez. Bu girişim bitirmeli” dedi.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment