‘Sergilemek’ için penguen getiren akvaryuma tepki: Hayvanlar seyirlik mallar değildir

“Hayvan hakları savunucuları, İstanbul’a getirilen 12 penguenin sergilendiği İstanbul Akvaryum’u boykota çağırdı: “Hayvanlar seyirlik mallar değildir.”

Dünya Akvaryumlar ve Hayvanat Bahçeleri Birliği (WAZA) üyesi İstanbul Akvaryum, penguenlerin İstanbul’a getirilmesini ‘Kutup penguenleri, İstanbul Akvaryum’a geliyorlar’ adlı bir videoyla duyurmuştu.”

Yazı: | Diken | 11 Ocak 2017

Evrensel’den Alicem Aydın’ın haberine göre  İstanbul Akvaryum’un Gentoo cinsi 12 pengueni doğal yaşam alanlarından kopararak İstanbul’a getirmesi hayvan hakları savunucuları tepkisini çekti. Aktivistler, ‘Hayvanlar seyirlik mallar değildir’ diyerek hayvanların esir edildiği tüm tesisleri boykot etmeye çağırdı.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner, “WAZA’ya üye olması kimsenin içini rahatlatmasın, çünkü esaret koşullarında herhangi bir haktan bahsetmek mümkün değil” dedi.

Penguenlerin geçici heveslerin kurbanı olduklarını belirten Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, “Yaşam ortamlarından, sürülerinden ve ailelerinden koparılan bu hayvanlar, hareket özgürlükleri kısıtlanarak ömür boyu hapse mahkum ediliyor. Yemek ‘dilenecek’ noktaya getirilerek insana bağımlı bir yaşam sürmeye, içgüdülerinden kopmaya zorlanıyorlar” diye konuştu.Reklam

‘Hiçbir yapay ortam doğal ortamla bir tutulamaz’

İstanbul Akvaryum yetkililerinin Gentoo penguenlerinin yaşadığı iklimin tüm özelliklerini İstanbul Akvaryum’da ‘simüle edildiğine’ ilişkin açıklamalarına karşı çıkan ve yapay ortamların doğal ortamla bir tutulamayacağını belirten Yağcı, uygulamayı ‘esaret endüstrisi’nin bir parçası olarak niteledi: “Hiçbir yapay ortam, tutsak bir hayvanın bir zamanlar özgürce hüküm sürdüğü doğal ortamına eşdeğer olamaz. Bugün ileri teknolojiyle habitat simülasyonlarının gerçekleştirilip gerçekleştirilemediği asıl sorunumuz olmamalı. Basit bir ahlaki sorgulama ve empati denemesiyle bu söylemin geçersizliğini kolaylıkla görebiliriz.  Fakat maddi çıkarlarını korumak için, bugün esaret endüstrisinin yaygın kullandığı trajik bir argümanla algı yönetimi yapmaya çalışıyorlar. Biz bunu asla kabul etmiyoruz.” 

‘Hayvanlar seyirlik mallar değildir’

Hayvanları esaret koşullarında teşhir edilebilecek mal statüsüne indirgeyen bu tür ticarethanelerin çocuklara bir yarar sağlamadığını belirten HAKİM koordinatörü Özgüner ise hayvanseverleri İstanbul Akvaryum’u boykota çağırdı: “Bugün esaret altında penguen gören çocuk, yarın bir hayvanı ömür boyu alıkoymakta da hiçbir sakınca görmeyecektir. Esaret koşullarında herhangi bir haktan bahsetmek de mümkün değil. Haklara duyarlı olan, çocuklarını iyi birer birey olarak yetiştirmek isteyen aileleri İstanbul Akvaryum’u ve hayvanların esir edildiği tüm tesisleri, ticarethaneleri boykot etmeye çağırıyorum. Hayvanlar seyirlik mallar değildir.”

İstanbul Akvaryum: Penguenler yasal koruma altındadır

İstanbul Akvaryum, konuyla ilgili bir açıklama yaparak 12 penguenin  ‘Canlıların Korunaklı Bölgelerde Yetiştirilmesi’ programı kapsamında getirildiğini ve bu penguenlerin Valencia Oceanografic Akvaryumu ve Araştırma Merkezi’nde dünyaya geldiğini belirtti.

Açıklamada şöyle dendi: “1959 yılında imzalanan Antarktika Antlaşması’yla birlikte penguenlere ve yumurtalarına zarar vermek yasaklanmıştır. 18 penguen türü de yasal olarak koruma altına alınmıştır. Dünya üzerinde koruma programlarına katılmış olan penguenlerin tamamı Antarktika Bilimsel Araştırmalar Komitesi SCAR tarafından yasal olarak onaylanmıştır. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli ‘yakın tehdit altında’ olarak nitelendiren Gentoo cinsi penguenlerimiz, tesisimizde oluşturduğumuz dünya standartlarının üzerindeki doğal iklim şartlarında simüle edilmiş yaşam ortamlarında ağırlanmaktadır.”

Show CommentsClose Comments

Leave a comment