İyi ki doğdun Burak!

LGBTİ+ aktivisti, hayvan hakları savunucusu, vicdani retçi Burak Özgüner’in bugün doğum günü. Yaşasaydı 34’ünden gün alacaktı.

Yazı: Aslı Alpar | Kaos GL | 15 Eylül 2020

Fotoğraf: Barbaros Aytuğ / 28 Eylül 2013, Taksim Meydanı / Gezi direnişi boyunca kaybettiğimiz bütün canlıları anmak ve Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurduğumuzu duyurmak için Gezi Parkı merdivenlerinde düzenle[yeme]diğimiz eylemden…

LGBTİ+ aktivisti, hayvan hakları savunucusu, vicdani retçi Burak Özgüner’in bugün doğum günü. Yaşasaydı 34’ünden gün alacaktı.

Gezi’de, Onur Yürüyüşleri’nde, hayvan hakkı ihlallerine karşı açılan davalarda hayvanların hakkını savunmak için adliye önlerinde, savaş karşıtı olduğu için hakkında açılan davalarda geçen çocukluğu ve gençliğinin ardından yorgun düştü; 9 Kasım 2019’da kaybettik Burak’ı.

Yoldaşları, arkadaşları Burak’ın bıraktığı yerden mücadeleyi sürdürmeye gayret etti; onsuz geçen bu ilk yılda pek de kolay olmadı.

Ayrıca arkadaşları, ailesi, sevenleri olarak denize baktık, gökyüzüne baktık, ağaçlara sarıldık, toprağa uzandık, konuştuk Burak’la. Geride kalan özlemle herkes kendi yükünce yasını sardı sarmaladı.

Çiçeklere su verdik, hayvanları besledik, iyileştirdik, “başka bir dünya olabilir” dedik tanımadığımız insanlara, kendimize vakit ayırmayı denedik, birbirimizi sevmeye çalıştık, küstük, barıştık, “ay, ayol, azadi” dedik, onun sevdiği şarkıları dinledik.

Özledik.

İyi ki yaşadın Burak.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment