Hayvan Tecavüzcülerine Cezasızlık İsteyen AKP’li Özdağ’a Tepki

“Hayvan tecavüzcülerine ceza verilmesine karşı çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a feministler ve hayvan hakları savunucularından tepki geldi: “Bu zihniyetle hazırlanan kanun hayvanları korumaz”.”

Yazı:| Bianet | 11 Nisan 2016

Feministler ve hayvan hakları savunucuları, AKP Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın ​hayvan tecavüzcüleriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Özdağ’ın, Haziran 2014’te Hayvanları Koruma Kanunu’nun değişikliği ile ilgili komisyon görüşmeleri sırasında​​ hayvan tecavüzcülerinin hayvan edinmesini men eden madde önergesi​ ​oylanırken söylediği sözler geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

Özdağ’ın komisyon tutanaklarına geçen sözleri şöyle:

“Cezaya çarptırılan insanlara yeniden bir şans vermeden hayvanlardan, hayvan sahiplenmekten men etmeyi de ben doğru bulmuyorum çünkü insanlara şans vermek gerekir. Yanlış yapabilir, hata yapabilir, bu insanlar için de geçerlidir. Türkiye’de hata yapan insanlar veya hata yaptıkları kanunlar tarafından teşhir edilen kişilere tekrar yeniden yaşama tutunma hakkı vermiyor muyuz? Veriyoruz. O nedenle, ben bunu çok ağır bir ceza olarak görüyorum​”​.

“Tecavüz tecavüzdür”

Özdağ’ın hayvan tecavüzcülerine bir şans verilmesi yönündeki beyanını eleştiren Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği‘nden Merve Karabulut “Canlılar arasında ayrımcılık ‘türcülük’ yapılamaz. Tecavüz tecavüzdür. Başka bir canlıya verilen zarar ‘hata yapmış’ olarak değerlendirilemez. Hata yapıldıysa cezası bellidir. Sesi olmayanların sesi olmak zorundayız. Şu an bir insana karşı işlenen bu tür suçlar için ‘affedelim’ denilmiyorsa hayvanlar için de bu kabul edilemezdir” dedi.

“Bu zihniyetle hazırlanan kanun hayvanları korumaz”

Yasa tasarısı ile ilgili olarak TBMM Çevre Komisyonu görüşmelerine katılan Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner ise şunları söyledi:

“Vekiller hayvan tecavüzünde belki sakınca görmeyebilir ancak neredeyse her gün tecavüz vakalarıyla uğraşan bizler, tecavüzcülere şans verilmesi bir yana, bu kişilerin ömür boyu hayvan edinmelerinin ve barınak gibi yerlerde çalışmalarının men edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“Devlet de yargı da bugün tecavüzcülerin sırtını sıvazlayıp toplumun içine gönderiyor. Dava dosyasında her türlü delil olmasına rağmen haklarında beraat kararı verilen hayvan tecavüzcüleri var. Tecavüzü olumlayan, tecavüzcüyü cesaretlendiren her türlü beyan, davranış ya da yasama çalışması Türkiye toplumunu daha da yaşanmaz hâle getiriyor. Bu zihniyet ile hazırlanan Hayvanları Koruma Kanunu değişikliği tasarısı yasalaştığı takdirde ne hayvanları ne de onların haklarını koruyabilir. Tecavüz ve cinsel şiddet başta olmak üzere hayvanlara karşı işlenen suçların cezasının alt limiti iki yıldan az olmamalı ki paraya çevrilemesin ya da ceza ertelenemesin.” (ÇT)

Mevcut düzenlemelere göre, Türkiye’de hayvana tecavüz eylemi kanıtlandığı takdirde, tecavüzcüye 526 lira idari para cezası uygulanıyor.
Show CommentsClose Comments

Leave a comment