17 yaşındaki Burak 10 yıldır aktif bir hayvansever

Yazı: Ayça Barut, Pako’nun Sayfası | Hürriyet | 6 Eylül 2003

Burak Özgüner, lise son sınıf öğrencisi. 10 yıl önce, yedi yaşındayken Bahçeköy Hayvansever Çocuklar Kulübü’nü kurdu. Amacı yaşıtı olan çocuklara hayvan sevgisini aşılamaktı.Kulüp üyeleri toplantılarını Bahçeköy’deki bir söğüt ağacının altında yapıyor. En küçük üyeleri yedi yaşında. Yapılan itlafları protesto etmek için belediyeleri faks yağmura tutmak en önemli aktivitelerinden biri. Kulübün temsilcisi Burak’ı altı kedisi ve sık sık ağırladığı mahallenin diğer hayvanlarıyla birlikte yakaladık.

Hayvanlar için mücadele etmeye oldukça küçük bir yaşta başlamışsın. Kulüp kurmaya nasıl karar verdin?

– Bahçeköy’de birçok köpek itlaf ediliyordu. Aslında benim o zamanlar hayvanlara çok ilgim yoktu. Köpeklerin öldürülmesi dikkatimi çekti. Çocuk olarak çok etkileniyorsunuz bu tür olaylardan. ‘‘Nasıl durdurabiliriz?’’ diye düşündüm. Bahçeköy’deki 7-15 yaş arasındaki çocukları bilgilendirmek için kulübü kurdum.

Arkadaşlarının hepsi de hayvanlara karşı senin kadar duyarlı mıydı?

– Ailesi tarafından hayvanlara karşı bir tavırla büyütülen çocuklar var. Bir de hayvanları seven aile ortamlarında yetişmiş olanlar. Konuya ilgisi olmayanlar hiç cevap vermiyor zaten. Kulübeler yapıp boyuyorduk hayvanlar için. Onları kıranlar bile oluyordu.

Toplantılarınızı nerede yapıyorsunuz?

– Bahçeköy’de bir söğüt ağacının altında toplanıyoruz. Bahçeköy’den taşındığım için çok fazla gitmiyorum artık. Bahçeköy halkı çok bilinçsiz. Uyuz ya da güçsüz hayvanları kuduz zannediyorlar. Mahallenin çocukları bir köpeği kuduz zannedip öldürmüştü.

Kulüp olarak ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

– Amacımız itlafları protesto etmek. Belediyeleri faks yağmuruna tutuyoruz. Bahçeköy’de çocuklara hayvanlara nasıl yaklaşmak gerektiği konusunda eğitim de veriyorduk. Üyelerimiz arasında hayvanları sevmeyenler de vardı. Zamanla alıştırdık.

Evde kedilerin var sanırım…

– Altı tane kedim var. Mahallenin 15 kedisi ve komşularımızın bakmadığı köpekle de ben ilgileniyorum. Aslında gördüğüm bütün hayvanlara yardım etmek istiyorum ama evde yer yok. Yaralı bir martıya baktım ama iyileştikten sonra uçurdum.

Teyzen de bir derneğin başkanı değil mi?

– Evet teyzem Vildan Kurşun, Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği’ni devraldı. Okulu bitirince bana devredeceğini söylüyor.

Veteriner olmak istiyor musun?

– Aslında veterinerlik okumayı çok isterim. Ama deney hayvanlarını kaçırmaktan dolayı herhalde beni fakülteden atarlar!

Show CommentsClose Comments

Leave a comment